top of page
  • Фото автораМедиторія

Встановлення інвалідності через туберкульоз: які особливості?

Статус особи з інвалідністю у зв’язку із наявністю захворювання на туберкульоз може надаватися пацієнту, якщо лікування тривало понад 10 міс з дня настання непрацездатності.


Рішення про присвоєння статусу інвалідності приймає виключно медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 3.12.2009 р. № 1317.


Особи, за направленням закладу охорони здоров'я (форма первинної облікової документації № 088/о «Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК)»), після проведення необхідних заходів мають право звернутися до МСЕК за місцем їх проживання або лікування. Форма № 088/о заповнюється лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я за місцем проживання чи лікування пацієнта, підписується головою і членами ЛКК і надсилається в МСЕК.


МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом 5 робочих днів з дня надходження направлення ЛКК та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності. За наявності підстав для заочного проведення медико-соціальної експертизи, комісія проводить експертизу протягом 3 робочих днів з дня надходження направлення ЛКК.


Якщо людині, яка постраждала від туберкульозу, встановлюють групу інвалідності, то вона може претендувати на один з двох видів виплат від держави:

  • на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 р. № 1058-IV виплачуються пенсії по інвалідності. При наявності необхідного трудового стажу, передбаченого законодавством, особа може звертатися до територіального органу Пенсійного фонду України для оформлення пенсії по інвалідності. Така пенсія є більшою за розміром, ніж соціальна допомога.

  • на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18.05.2004 р. № 1727-IV у разі відсутності необхідних трудового стажу та доходу, що перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, може бути призначена державна соціальна допомога особі з інвалідністю після її звернення до територіального управління соціального захисту населення або до іншого уповноваженого органу.

Крім того, при будь-якій формі туберкульозу можна оформити листок тимчасової непрацездатності внаслідок тривалого лікування. Однак, пацієнти з туберкульозом легень, негативним за мазком мокротиння під час виявлення, та з позалегеневим туберкульозом, якщо дозволяє стан, можуть продовжувати роботу або навчання впродовж усього курсу лікування. А пацієнт з туберкульозом легень, позитивним за мазком мокротиння під час виявлення, може повернутися до роботи/навчання після 3 тиж ефективного лікування за висновком лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).


Звертаємо увагу, що експерти прийняли зміни до проєкту специфікацій та умов закупівлі за пакетом «Діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ)» в рамках Програми медичних гарантій-2023.


Джерело: ЦГЗ МОЗ України


318 переглядів0 коментарів

Comentários


bottom of page