top of page
 • Фото автораМедиторія

Новий етап реформування системи охорони здоров’я: які зміни чекають вітчизняну медицину?

1 липня 2022 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги» (законопроєкт № 6306).


Що зміниться?


По-перше, варто зрозуміти, що таке госпітальний округ. Це територія, у межах якої буде забезпечено надання якісної, комплексної, безперервної і орієнтованої на пацієнтів медичної та реабілітаційної допомоги шляхом організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я.


По-друге, мережа госпітальних округів будуватиметься за кластерним принципом, який відповідатиме потребам і викликам сьогодення. Новий підхід передбачає створення кількох рівнів лікарень:

 • загальний заклад охорони здоров’я – багатопрофільний лікарняний заклад, що буде надавати медичну та реабілітаційну допомогу населенню територіальної громади або декількох громад та забезпечувати базові напрями стаціонарної медичної допомоги, стабілізацію стану пацієнта та його маршрутизацію до кластерних та надкластерних закладів охорони здоров’я;

 • кластерний заклад охорони здоров’я – багатопрофільний лікарняний заклад, який спроможний забезпечити на території госпітального кластера потребу населення в медичній та реабілітаційній допомозі при найбільш поширених захворюваннях і станах;

 • надкластерний заклад охорони здоров’я – багатопрофільний лікарняний заклад, у якого будуть наявні ресурси та технології, орієнтовані на надання медичної допомоги у найбільш складних та/або рідкісних випадках захворювань населенню всього госпітального округу.

Тобто пацієнтів з більш простими випадками лікуватимуть якомога ближче — в загальних лікарнях, з більш складними — у кластерних та надкластерних медичних закладах. Усі напрями стаціонарної медичної допомоги чітко визначені КМУ.


Органи місцевого самоврядування будуть здійснювати планування розвитку мережі закладів охорони здоров’я комунальної форми власності, приймати рішення про створення, припинення, реорганізацію чи перепрофілювання закладів охорони здоров’я з урахуванням затвердженого у встановленому порядку плану розвитку госпітального округу.


Крім того, говорячи простими словами, законопроєкт №6306 містить ще важливі зміни:

 • закріплює на законодавчому рівні порядок встановлення Урядом мінімального рівня праці медичних працівників;

 • з 2023 року дозволяє запустити реімбурсацію медичних виробів;

 • надає НСЗУ функцію моніторингу послуг відповідно до умов договору;

 • дозволяє Уряду встановлювати відсоток рентабельності на платні послуги, які не підпадають під Програму медичних гарантій;

 • об’єднує терміни «вторинна» та «третинна» медична допомога;

 • дозволяє залучати до лікування інтернів і фармацевтів;

 • створює реєстр пацієнтів з орфанними захворюваннями.

Наразі документ направлено на підпис Президенту. З текстом Закону, підписаним Головою Верховної Ради України (01.07.2022 р.), можна ознайомитися нижче:

Текст Закону, підписаний Головою Верховної Ради України
.pdf
Завантажити PDF • 127KB

Джерело: Верховна Рада України, офіційна сторінка у facebook Міністра охорони здоров'я України Віктора Ляшка, офіційна сторінка у facebook голови Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького

2 515 переглядів0 коментарів

Kommentarer


bottom of page